WC potid – odavaim pole alati kasulikum

by Susan Scott / 07 november 2016 / No Comments

Tualettpoti valimine sõltub eelkõige inimese maitsest, eelistustest ja rahalistest võimalustest. Loomulikult võib soovi korral valida osava Tšehhi poti, kuid siis peab arvestama, et nende pottide vee sisselaskeosad on mõeldud palju pehmemale veele kui see, mis meie torudes jookseb. Seepärast juhtubki nende pottidega tihti tööõnnetusi. Tšehhi poti töökindlust on võimalik tõsta, kui lasete paigaldada veefiltri ja aeg-ajalt puhastate sisselaskesüsteemi sinna kogunenud settest ning lubjaosakestest. Lisaks sellele võib kõlbmatuks muutunud sisselaskesüsteemi asendada uuega. Selle hind ei ole üldse kallis.

Süsteemid ja töökindlus

Veel üks võimalus, mida palju kasutatakse, on vahetada ära poti sisselaskesüsteem, mis toimib vee vastusurve põhimõttel, välja mõne Venemaal toodetud poti mehaanilise veesulgemissüsteemi vastu.

Selline süsteem on päris vana ning järeleproovitud. Rootsis ja Soomes, kus on vesi ka suhteliselt kare, toimivad WC-potid üldiselt samuti vee vastusurve põhimõttel, kuid need on spetsiaalselt välja töötatud kareda vee jaoks. Seda tüüpi pottide vee sisselaskesüsteemi membraan tehakse väga kvaliteetsest pehmest kummist, mis setet nii väga ei karda.

Kvaliteet Põhjamaadest

Mei kauplustest on saada ka  Soomes IDO tehases välja töötatud, kuid Poolas või Sloveenias valmistatud WC-potid, mis töötavad mehaanilise veesulgemise põhimõttel. Need on mõeldud just nimelt idaturu jaoks.

Üheks võimaluseks on valida ka kahesüsteemne pott. Sellise poti loputamisvee kogused on firmadel erinevad. Näiteks IDO tehases reguleeritud veehulgad on vastavalt 2, 5 ja 4 liitrit, rootsi pottidel 3 ja 6 l. Kui võrdleme seda Tšehhi potiga, siis näeme, et see pott laseb korraga alla 9 l, vana vene pott tarbis aga koguni 12 l vett.

Veekoguseid on võimalik ka ise reguleerida. Kuidas seda täpsemalt teha, võib küsida kauplusest või santehnikult. Ettevaaltiku tuleb siiski olla ning veekogust ei tohiks liiga väikeseks sättida. Meil küll pole selliseid ettekirjutusi, kuid näiteks Soomes on ühiskondlikesse ruumidesse kahesüsteemse WC-poti paigaldamine üldse keelatud, kuna minimaalne kasutatav loputusvee hulk ei taga nõutavat puhtust.

Odav läheb lõpuks kallimaks

Paljude santehnikute kinnitusel on neil kõige rohkem väljakutseid just Tšehhi pottidest  ummistusi ja veejookse likvideerima. Antud pottide vee sisselaskeosad lakkavad töötamast seda kiiremini, mida setterohkema veega linnaossa need on ostetud. On juhtunud isegi nii, et ühel päeval paigaldati ühte korterisse uus Tšehhis toodetud pott ja järgmisel päeval oli selles majas veekatkestus. Kui pärast katkestust vesi taas lahti keerati, tuli veesurvega kaasa rohkem setet, kui tavapäraselt. See aga põhjustas selle, et kaks päeva vana pott oligi katki.

Tihti lastakse Tšehhi pottide süsteeme asendada vene pottide omaga, aga santehnikute sõnul  ei aita ka see kauaks. Kui võtta arvesse torumehe töötunni maksumust ning tulutult allavoolanud vee hinda, läheb odavama Tšehhi poti pidamine lõppkokkuvõttes kallimaks, kui oleksite maksnud kvaliteetsema poti eest.

Santehnikute arvates peab vett puhastava filtri korterisse igal juhul paigaldama, sest peale WC-pottide eluea pikendab see ka pesumasina ja muude vett tarbivate kodumasinate kasutusega. Piisab tavalisest nöörfiltrist, mida peab laskma teatud aja tagant puhastada.

Välismaistel WC-pottidel on vett puhastav sõel paigaldatud juba loputuskasti sisse, ka see suurendab nende vastupidavust.

Tegelikult ei soovitata enamasti paigaldada Tšehhi potte, vaid kahesüsteemset välismaist potti, mille eest tuleb küll algul rohkem maksta, kuid kokkuhoid remondi arvelt ja ökonoomsus vee tarbimisel teevad hinna aja jooksul tshehhi WC-poti omast odavamaks.

 

About the author: