Korsten

by Susan Scott / 28 märts 2016 / No Comments

Kinnine kamin kütab toad sama soojaks kui ahi

www.energia.ee/et/kokkuhoid

Ahju asemel sobib kodu soojendama kamin, mille kütmiseks ei kulu sugugi rohkem küttepuid.
avar kaminEhituse algstaadiumis tuleks ära mõelda millist kaminat vaja on. Selle järgi pannakse paika korsten ja ehitatakse kõiksugu muud süsteemid. Ahju ja kamina vahe seisneb selles, et esimene suudab hoida soojust ja kiirgab seda pärast kütmist pikema aja jooksul, teine küttesüsteem aga annab sooja senikaua, kuni tuli põleb.

Kütmiseks tuleb valida kinnine kamin

Hirm suurtest küttekogustest kamina ees on asjatu. Võiks isegi väita, et mõlemad võtavad samapalju puitu. Puidu kütteenergiast saadav kasu on ahjul ja kaminal sama. Küttekaminas põleb üks koldetäis kuni kaheksa tundi, ahjus umbes 30 minutit. Seega on visuaalne nauding ahju puhul lühema ajalisem, kuid pärast ahju kütmist kiirgab see soojust umbes ööpäev. Pellet põhilisteks miinusteks on tema jutu järgi piiratud disainilahendused, suhteliselt väike klaasipind ja see, et kaminad kütavad ainult seda ruumi, kus nad paiknevad.

Kahjuks pole tarbijad väga teadlikud erinevatest trendidest ja sellepärast võib neile koju maanduda ahi mille kasust nad saavad alles peale kütmist aru. Lühidalt võib öelda, et tubli pereauto leiab Prantsuse kaminate seast inimene, kes hindab ennekõike kvaliteeti ja omapära, võiks valida Saksa kamina, ja klient, kellele on hind oluliselt tähtsam, leiab kodu soojendaja mingiks ajaks marketist, kus müüakse oluliselt odavamaid kaminasüdamikke.»

Kütmiseks ei sobi lahtised kaminad. Sellised kaminad hakkavad kütmise alguses ja enne kütmise lõppemist hoopis tuba jahutama, sest kaminal on suur ava ja sellest läheb õhk korstna kaudu õue. Ainult kaminaga elamist soojaks siiski ei saa, seda peab toetama mingi muu küte.

Kui jaanuaris minnakse näiteks kaheks nädalaks Kanaaridele puhkama ja majas pole peale kamina muud kütet, võivad näiteks veetorud ära külmuda. Võimalik lahendus on kesküte kamina põhjal. Sel juhul pole katel keldris, vaid kaminale on ühendatud radikad taha nagu puuküttekatlale. Korterisse mugav lahendus oleks gaasikamin, mille korsten on lihtsasti läbi seina viidud toru. Kamin kasutab põlemiseks lihtsalt väiõhku. Küttes gaasikaminat 24h siis ühest balloonist piisab vaid seitsmeks päevaks. Automaatika reguleerib ise temperatuuri.

Kolm eriliiki korstent.

telliskivikorsten, metallkorsten ning Fibo korsten. Viimse korstnalõõr on valmistatud happekindlast keraamikast, sees anorgaanilise sideainega kivivill ning välismantel laotud Fibo plokist.

Metallkorsten on kerge ning võtab vähe ruumi, siiski kipub see soojenedes paisuma. Tihtipeale satub metallkorstnasse ka vesi sisse.
alumiinium kaminMetallkorsten tehakse mitmest kihist, kõigepealt surutakse metalltoru ümber kivivill ja selle ümber läheb plekkkest.

Kui temperatuur korstna sisepinnal tõuseb, hakkab umbes 250 kraadi juures kivivillast eralduma liimaine, lihtsalt vältida korstnaid milles on liimaine. Kindel kvaliteet on üleni roostevaba toru mis on laserkeevitusega kokku keevitatud. Valtsitud ning needitud korstnad ei ole parim mõte, sest nende eluiga pole pikk.

About the author: