Klaasist- vs plastistkasvuhoone ?

by Susan Scott / 06 märts 2016 / No Comments

Kui oled kord raha paigutanud kasvuhoonesse, siis ei mõtle kohe kindlasti seda igaaastaselt välja vahetada.

 

Millest lähtuda kasvuhoone valikul?

Peaks lihtsalt korraks mõtlema, mida kasuhoone kasvatama hakkab ja kui suures mahus, sealt on võimalik suurus välja mõelda.

Kas kasvuhoone pidamine on tõeline kirg või lihtsalt üks lisategevus aias? See määrab ära, kui palju ollakse valmis kasvuhoonesse investeerima. Kui kasutada kasvuhoonet pikki aastaid ja päevast päeva siis tasub kindlasti vaadata kvaliteedi poole mis ka end ära tasub. Iga aiainimene oskab hinnata head kasvuhoonet ning sõprade aedu külastades peab seda aia ehteks.

Jätkeim meelde, kasvuhoone ost on pikkaajaline investeering. Hea kasvuhoone eluiga on pikem kui autol. Tehes õige otsuse olete teie rahul ja ka järgnevad põlvkonnad.

Mis materjalist peaks kasvuhoone olema?

Kasvumaja võiks olla alumiinimust ja akendeks ei soovita klaasi vaid polükarbonaatkatet.

Alumiiniumi eelis on see, et see ei roosteta ning kerge kaal aitab seda paremini paigaldada.

Vaatame üle negatiivsed ja positiivsed erinevused.

 

  • Klaaskasvuhoone tekitab küll nostalgiat ja on veidi odavam, aga puruneb kergesti (ohtlik lastega peredele), vajab rohkem hooldust ning pole taimede seisukohast nii hea lahendus.
  • Isegi hind ei mängi varsti rolli sest hinnavahe plastiga väheneb koguaeg. Tõesti eelis on läbipaistvusel ja nostalgiat tekitaval välimusel, lihtsalt inimestele meeldib näha harjumuspärast kasvuhoonet.
  • Polükarbonaat on taimede seisukohast parim: hajutab valgust, laseb läbi taimedele vajaliku spektriosa ja hoiab hästi sooja. Kuna meid mõjutavad öökülmad siis on mõistlikum jällegi plast. Polükarbonaat ei purune kergelt, on pikaealine, kaalult kerge ja lihtne hooldada.
  • Polükarbonaadi paksus võiks olla alates 6 kuni 8mm. Kuigi väga väikestel kasvuhoonetel kasutatakse ka 4mm paksust katet, peaks suurematel mudelitel alla 8mm paksust katet vältima, kuna suurem lumi võib selle sisse vajutada.
  • Plastiku ainuke miinus, mida ka soome kolleegid oskasid välja tuua, on seni veel kallim ruumeetri hind.

 

Kuidas valida endale sobiv suurus?

 

plastexpert

Kasvuhoone suurust peaks alati valima varuga. Üldiselt on nii, et ükski kasvuhoone pole veel tühjaks jäänud ja pigem jääb ruumi väheks. Kahju on sellest, kui valik tehtud ja siis avastatakse, et ikka liiga kitsas.

Enda tarbeks sobiks hästi 9-15m2. Sinna mahub valik tomateid, kurke, paprikaid ja samuti maitsetaimi ja salatirohelist. Ei saaks väita, et selline suurus jääks kellelegi kättesamatuks.

 

Milline kasvuhoone eristub teistest ?

Hea kasvuhoonega oled teda kasutades täiesti rahul. Sinu meel on rahul ja tead, et kasvumaja on olemas ka aastate pärast. Halva kasvuhoone ostmisel oled õnnelik ainult kassas makstes ja kogu ülejäänud elu kahetsed valikut.

Mida peaks suutma üks tubli kasvuhoone ? Kindlasti tormituuli, selle peal ronimist ja sulalund. Hea kasvuhoone uksed ja luugid käivad kergelt ja kindlalt (halva kasvuhoone luugid logisevad ja uksed tulevad kergesti siinidelt maha).

Nagu ikka harjub inimene kõige heaga kiirelt ära kui kõik mis on halb ikka närib meie hinge, nii võib uue kasvuhoone kvaliteet kiirelt ununeda.

Milline lisavarustus kasvuhoonele oleks hea ?

Kindlasti peaks hankima katuseluugi automaatsed avajad, et jääks ära kaks korda päevas lae alla ronimine. Kaasaegsed majakesed kasutavad niiskuseandureid ja kastavad maja siis kui selleks vajadus on. Kõik need lisad muudavad kasvuhoone kui limusiiniks, mida on tõesti mugav omada. Rikked automaatikaga on harvanähtav, nii tasub jätta tüütud tegevused masinate hooleks.

Riiulid võimaldavad õhuruumi ära kasutada nagu suurlinnades pilvelõhkujad, töölaud on super pottide ning tööriistade paigutamiseks.

 

Millistel tingimustel rajada kasvuhoone ?

 

Kasvuhoone oleks hea paigutada päikeselisele kohale aias, eemale suurtest puudest. Kasvumaja asetus võiks jääda täpselt lõuna ja põhja poole, selline asetus võimaldab mõlemalt poolt päikesel oma tööd teha. Suurte puude all on oht, et tuulega võib kukkuda peale mõni suurem oks, samuti koguneb lehti ja muud prahti, mida on tüütu puhastada.

About the author: